Poradnik pacjenta - wizyta u dentysty - Dobry stomatolog

Gabinet dentystyczny Ruda Śląska

Doświadczenie posiadane przez stomatologa

Zawód stomatologa może być wykonywany po odpowiednim przygotowaniu. Dzięki temu stomatologowi łatwiej będzie leczyć zęby swoich pacjentów, a oni będą zadowoleni z poziomu wykonanej u nich usługi. Dlatego każ

Poradnik pacjenta - wizyta u dentysty - Dobry stomatolog Gabinet dentystyczny Ruda Śląska
dy stomatolog, zanim zacznie prowadzić samodzielny gabinet stomatologiczny, musi odbyć odpowiednie praktyki pod okiem bardziej doświadczonych stomatologów. W ten sposób sam będzie mógł nabierać potrzebnego sobie doświadczenia, które pozwoli mu na leczenie nawet najbardziej skomplikowanych przypadków stomatologicznych. Tak dobrze przygotowany stomatolog na pewno będzie mógł liczyć na to, że będzie posiadał sporą liczbę pacjentów powracających do niego co jakiś okres czasu. Dlatego wszystkim stomatologom zależy na stałym dokształcaniu.


Szkolne badania stomatologiczne

Szkolne badania stomatologiczne wykonywane są w takich placówkach, w których pracują dentyści. Mogą oni przeprowadzać podstawowe przeglądy stomatologiczne i badania służące ustaleniu, jakiego rodzaju leczenie musi zostać przeprowadzone u dzieci. Jeżeli nie są to zbyt skomplikowane rodzaje leczenia, to mogą zostać wykonane w szkolnym gabinecie. W przeciwnym razie dziecko otrzyma skierowanie do innego gabinetu dentystycznego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy dziecko musi skorzystać z pomocy ortodonty. Zdarza się, że problemy dziecka ze zgryzem nie są jeszcze widoczne dla rodziców i tylko fachowa ocena stanu uzębienia może pozwolić na ich zdiagnozowanie. Poza tym szkolni dentyści mogą skierować dziecko na zabieg ekstrakcji zęba.


Z wiekiem powierzchnia zębów ciemnieje

W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba:


Biorąc pod uwagę barwę korony można wyróżnić zęby:


Okolica powierzchni siecznej jest jaśniejsza niż okolica szyjki (szczególnie na siekaczach i kłach). Zęby łuku dolnego są jaśniejsze niż odpowiednie zęby łuku górnego. Kły są zwykle ciemniejsze niż sąsiednie zęby. Z wiekiem powierzchnia zębów ciemnieje. Przyjmowanie nadmiernych ilości fluoru wywołuje plamy w szkliwie. A przyjmowanie tetracyklin przez dzieci powoduje ciemne zabarwienie szkliwa oraz jego niedorozwój i zniekształcenie koron.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka