Wizyta u stomatologa - kilka porad - Dobry stomatolog

Dentysta Ruda Śląska

Leczenie próchnicy

Zniszczona struktura zęba nie regeneruje się, jednak leczenie może powstrzymać postępującą próchnicę. Celem leczenia jest zachowanie zęba i zapobieżenie powikłaniom

Wizyta u stomatologa - kilka porad - Dobry stomatolog Dentysta Ruda Śląska
.

Wypełnianie zębów polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i umieszczenie w ich miejsce materiału przeznaczonego do odbudowy zębów. Najczęściej stosowane materiały to amalgamat srebra, szkło-jonomery i różne kompozyty.

W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie. Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego w związku z rozwijającym się zapaleniem miazgi zęba. Całkowite zaniedbanie leczenia próchnicy może doprowadzić do rozwinięcia się zgorzeli (stanu gnilnego rozkładu miazgi zęba) bądź całkowitej destrukcji tkanek korony zęba, co skutkuje koniecznością jego usunięcia bądź leczenia protetycznego.

Dostępna jest już nowoczesna metoda leczenia próchnicy ozonem, polegająca na bezpośrednim kontakcie zaatakowanego zęba z ozonem. Dzięki temu tkanka zęba remineralizuje się, jednak tylko w przypadku niewielkich ubytków.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w


Zęby mądrości

Zęby mądrości - nazwano tak ósemki tylko z jednego powodu. Są to ostatnie zęby - zarówno w kolejności w żuchwie, jak i w kwestii chronologicznej. Najczęściej wyrastają między siedemnastym a dwudziestym pierwszym rokiem życia. Jednak jeżeli masz już ponad 21. lat, a ósemki nie wyrosły to wcale nie znaczy, że tego nie zrobią.

Wyrzynaniu się zębów mądrości zwykle towarzyszy ból. Ponadto ósemki nie zawsze wyrzynają się całkowicie, mogą wychodzić pod nieprawidłowym kątem, a czasem nie pojawiają się wcale. Zęby mądrości uważa się za narządy szczątkowe u człowieka. Co to znaczy? Że zatraciły swoją pierwotną funkcję i w toku ewolucji powoli zanikają. Prawdą jest więc, że nie potrzebujemy zębów mądrości - są całkowicie zbędne, można je więc z czystym sumieniem poddać zabiegowi usunięcia.


Specjalistyczne podejście do uprawiania stomatologii

Stomatologia jest jednym z działów medycyny. Naukowe podejście do jej uprawiania pozwala na opracowanie zasad leczenia zębów i znalezienie najlepszego podejścia do pacjenta. Trzeba pamiętać, że uprawianie stomatologii musi być powiązane z posiadaniem wiedzy na temat medycyny, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie można skutecznie leczyć zębów ani przyzębia i żuchwy. Tymczasem choroby samych zębów i dziąseł mogą rzutować na zdrowie całego człowieka. Dlatego specjalistyczne podejście do uprawiania stomatologii kładzie nacisk na to, że zdrowe zęby są jedną z podstaw dla zdrowia całego organizmu i jego odporności na różne choroby. Jednocześnie trzeba przyznać, że sam sposób leczenia zębów wpływa na ogólny stan pacjenta.

Ocena poprawności funkcjonowania zębów i całego aparatu szczękowego jest podstawą do tego, aby można było skutecznie leczyć ewentualne choroby. Dlatego dentyści przed przystąpieniem do samego leczenia zębów zawsze zajmują się wykonywaniem badań pozwalających na poznanie poprawności funkcjonowania układu szczękowego. Tylko dzięki temu można wdrożyć odpowiednie metody leczenia i różnego rodzaju produkty lecznicze. Każda diagnostyka poprawności funkcjonowania zębów rozpoczyna się od zwykłego przeglądu i może być uzupełniana wykonywaniem zdjęć RTG czy badaniem szkliwa. W razie stwierdzenia jakichś nieprawidłowości będzie można umówić termin rozpoczęcia dobrze przygotowanego leczenia, które będzie trwało bardzo krótko, ale okaże się w pełni skuteczne.