Dentysta - poradnik pacjenta - Dobry stomatolog

Dentysta Bytom

Problemy z psującymi się zębami

Wszyscy wiedzą, że o zęby trzeba dbać. Ale co jeśli mimo wszelkich zabiegów, nasze zęby nadal się psują? Cóż - jednym z najbardziej istotnych czynników powstawania próchnicy jest podatność zębów.

Na to niestety wpływu żad

Dentysta - poradnik pacjenta - Dobry stomatolog Dentysta Bytom
nego już nie mamy. Jeżeli rygor higieniczny oraz dietetyczny (ograniczanie węglowodanów) nie wystarczają, to taki już urok (wątpliwy) naszych zębów. Po prostu trzeba się z tym pogodzić i regularnie chodzić do dentysty. Warto jednak pamiętać, że zaniedbanie może znacznie pogorszyć problem. Jeżeli nie mamy szczęścia do mocnych zębów, bo w genetycznym losowaniu nam nie przypadły, to warto dołożyć wszelkich starań by problem zniwelować.


Rodzinne gabinety stomatologiczne

Prywatne gabinety stomatologiczne prowadzone są przez osoby zajmujące się wykonywaniem samodzielnej działalności gospodarczej lub małżonków czy pary. Dlatego stają się one źródłem dochodu dla osób dobrze znających się na stomatologii i chcących zarabiać na wykonywaniu usług dentystycznych. Prowadzenie jednoosobowej działalności stomatologicznej ma tę zaletę, że pozwala na pełną swobodę w ustalaniu grafiku przyjęć pacjentów i udzielania im porad. Natomiast specyfiką pracy gabinetów prowadzonych na przykład przez małżonków jest fakt, że mogą oni pracować w jednym miejscu i nie muszą szukać zajęcia w różnych zakładach pracy. Dzięki temu mogą stale monitorować ilość dochodów przez siebie osiąganych.

Duże centra stomatologiczne prowadzone są głównie w miastach. Największym zainteresowaniem wśród pacjentów cieszą się te z nich, które prowadzone są przy uniwersytetach oraz w ramach większych przychodni. Dzieje się tak dlatego, że centra stomatologiczne znajdujące się przy uniwersytetach obsługiwane są głównie przez studentów, którzy za darmo albo po przystępnej cenie zajmują się udzielaniem różnych porad dentystycznych. Natomiast dentyści przyjmujący w większych przychodniach są zwykle łatwo dostępni i pracują nawet w soboty. Można zapisywać się do nich osobiście lub przy wykorzystaniu telefonu czy Internetu. Wszystko to sprawia, że posiadają one stałą liczbę zadowolonych pacjentów, którzy powracają do nich przez lata.


Piaskowanie u dentysty

Piaskowanie ? zabieg higienizacyjny polegający na usunięciu przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego (pozostałego po skalingu) z powierzchni zębów za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i innych substancji (w tym pęcherzyków powietrza).

Piaskowanie jest zabiegiem higienizacyjnym i może być wykonywane zarówno przez higienistę dentystycznego, jak i stomatologa. Zabieg polega na systematycznym czyszczeniu wszystkich widocznych powierzchni każdego z zębów. Pacjent musi dość często wypluwać charakterystyczną, dość słoną zawiesinę; można też użyć odsysacza, co w dość dużym stopniu eliminuje ten problem. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, chociaż pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z długotrwałym otwarciem ust (do ok. 20 minut), słonym smakiem płynu i jego ciśnieniem, gdyż strumień kierowany jest jedynie na powierzchnię zębów, ale po odbiciu się od niej może trafić na dziąsło lub język.

W ostatnim czasie stosuje się piaskowanie do leczenia próchnicy. Strumień cząsteczek wraz ze sprężonym powietrzem usuwa chore tkanki zęba pozostawiając zdrowe nienaruszone. Metoda jest bezbolesna i może zastępować tradycyjne borowanie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Piaskowanie_(stomatologia)