Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa - Dobry stomatolog

Dentysta Ruda Śląska

Dziecko u stomatologa

Wizyta z dzieckiem u dentysty wydaje nam się być prawdziwą katorgą. Strach przed tym specjalistą połączony z absurdalnym obrazem wyniesionym z bajek czy gier komputerowych sprawia, że pociecha wpada w panikę, z której musimy ją wyrwać, aby b

Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa - Dobry stomatolog Dentysta Ruda Śląska
ezproblemowo weszła do gabinetu i pozwoliła zająć się swoim uzębieniem.
Mądrze jednak podchodząc do rozmowy z synem czy córką możemy mu uświadomić, że jego obawy są po prostu błędne. Spokojna i wyważona rozmowa, opowieść o swoich ? bezbolesnych ? zabiegach i obietnica ewentualnej nagrody za odwagę pozwalają przekonać najmłodszych do dzielnego spotkania z dentystą.
Używane przez profesjonalistów techniki i narzędzia sprawiają również, że nasze dziecko nie poczuje niczego lub ból będzie bardzo mały. Sprawi to, że nasz maluch przy następnych odwiedzinach będzie zdecydowanie spokojniejszy i nie będą nam groziły długie rozmowy spędzone na uspokajaniu go. Wyrwanie zęba czy plombowanie to tylko sekundy ? to i brak nieprzyjemnych odczuć przekonają dziecko.


Narzędzia wykorzystywane w czasie przeglądu dentystycznego

Każdy dentysta wykonuje usługi dentystyczne w taki sposób, jaki uznaje za najlepszy. Jednak istnieją pewne procedury, które muszą zostać przeprowadzone podczas każdego zabiegu dentystycznego, żeby mógł on być skuteczny. Nowoczesny przegląd dentystyczny polega na jednoczesnym wykorzystaniu najnowszych narzędzi i sprzętów dostępnych w stomatologii do jego przeprowadzenia. Dlatego dentysta w razie wystąpienia jakichś wątpliwości może już podczas przeglądu dentystycznego robić zdjęcia zębów, a dzięki temu opracowywać plan leczenia dentystycznego. Każdy dentysta korzysta także w trakcie wykonywania przeglądu dentystycznego z takich narzędzi, jak lustra dentystyczne czy drobne sondy dentystyczne.

Zwykłe leczenie zębów może zostać przeprowadzone po zrobieniu przeglądu dentystycznego. Ten rodzaj leczenia zębów jest bardzo lubiany zarówno przez dentystów, jak i przez samych pacjentów, ponieważ wystarczy odbycie jednej wizyty dentystycznej do tego, żeby zobaczyć jej efekty. Na pierwszym etapie takiego leczenia dentysta zajmuje się borowaniem zęba. Dzięki temu oczyszcza go z próchnicy i może zrobić w nim miejsce do założenia wypełnienia. W przypadku zwykłego leczenia zębów od razu zakładane jest wypełnienie stałe, które zostaje odpowiednio utwardzone, a dzięki temu może na długo służyć pacjentowi. Obecnie dentyści dysponują różnego rodzaju wypełnieniami stałymi i tylko od rodzaju ubytku i wyboru pacjenta zależy, jakiego rodzaju wypełnienie zostanie u niego założone.


Czemu zęby bolą

Ból zębów może być wywoływany procesami patologicznymi toczącymi się w obrębie zęba lub w przyzębiu brzeżnym i wierzchołkowym. Może jednak boleć ząb, w którym nie obserwujemy żadnych procesów patologicznych, a ból jest albo objawem chorób innych części układu stomatognatycznego lub pochodzenia sercowo-naczyniowego, mózgowego, mięśniowego, względnie nerwowego. Każda postać bólu twarzy i bólu głowy może powodować ból zębów, w niektórych przypadkach jest on nawet jedynym objawem choroby.

Podłożem bólu zęba może być m.in.:

próchnica zębów – bakteryjna choroba tkanek twardych zęba prowadząca do powstawania ubytków (dziur) odsłaniających unerwioną i bolącą miazgę.
zakażenie miazgi – zainfekowanie miazgi bakteriami, które dostały się tam w wyniku odsłonięcia jej przez próchnicę.
nadwrażliwość zęba – podrażnienie miazgi przez czynniki zewnętrzne, najczęściej zimno lub gorąco, np. podczas jedzenia lodów.
martwy ząb – zapalenie będące następstwem obumarcia miazgi, postępujące przez korzeń zęba i infekujące tkanki okołowierzchołkowe, a nawet kości i tkanki miękkie.
ekstrakcja zęba – chirurgiczne usunięcie zęba wywołujące ból i obrzęk w miejscu rany w kości i dziąśle.
plomba w zębie – substancja wypełniająca wywołany próchnicą ubytek może podrażniać miazgę i wywoływać odczucia bólowe.
zanikanie dziąseł – jeden z głównych objawów zapalenia przyzębia (paradontozy) skutkujący odsłonięciem wrażliwych części zęba.
wyrzynanie się zębów – u niemowlaków pojawianie się pierwszych zębów, u dzieci wypadanie mleczaków, a u dorosłych pojawianie się ósemek, czyli tzw. „zębów mądrości” często powoduje ból.
szkorbut – powodowany niedoborem kwasu askorbinowego, czyli witaminy C, może przejawiać się bólem zębów oraz zmianami w przyzębiu, sygnalizującym wysokie zapotrzebowanie organizmu na tę substancję.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w